- Other Blogs
- November 22, 2005
- 7 minutes read
The Final Result of the MB’s Nominees in 2nd Round
The Final Result of the MB’s Nominees in 2nd Round
In spite of violence, thuggery and fraud, which marred the second round of the Egyptian parliamentary election, the Moslem Brotherhood achieved gains. Thirteen nominees of the Moslem Brotherhood win, according to official figures; 7 in Alexandria, two in Ismalia, two in el-Garbia, one in both el-Beharia and Qalubiya.
1- Dr. Hamdy Hassen in Minia el-Basal District, Alex
2- Hussein Muhammad in Minia el-Basal district, Alex
3- Mahmmud Ataia, in Karmoz district, Alex
4- El-Mohamady Said, in el-Ramel district, Alex
5- Sobhy Salah, in el-Ramel district, Alex
6- Mustafa Muhammad, in Montaz, Alex
7- Saber Abu el-Fotoh, Bab Sharq district, Alex
8- Sabry Khalaf, in the first district, Isma’lia
9- Hamdy Isma’il, in el-Tal el-Kbeer, Isma’lia
10-Abdul Wahab el-Deeb, in Abu el-Mater, el-Behaira governorate
10-Abdel Haleem Helal, in Samanod, el-Garbia governorate
11-Saad el-Husseiny, in Bander el-Mahala, el-Garbia
12- Muhammad el-Beltagy, in Shobra el-Khama, Qalubiya
On the other hand, 41 of the Moslem Brotherhood’s candidates will participate in the run-off poll on 26 Nov.
1- el-Garbia:
1-In Saft Torab constituency, the MB’s candidate, Yahia el-Mussir, 26662 votes, will vie for run-off poll against, Abdul Rahman el-Shhawy, an independent, 11.000 votes, while the NDP’s prominent candidate, Muhammad Maray, fell.
2- Ali Laben in Qator, 17787 votes
3-Muhammad Mustafa in Beshesh, 23906 votes
4- Waled el-Shetany in Zefta, 9865 votes
5-Alam el-Deen el-Sagawy in Basyon
6- el-Said Asker in Tanata
7-Muhammad el-Azabawy in Tanata
8- Adel el-Barwmy in Mahalt Rawh
9-Hussaein el-Shora in Kafer el-Zaiat
2- Alexandria
1- Osama Gado in Garbel electoral district
2- Muhmmud Muhammad in el-Manshia
3- Saad el-Said in el-Manshia
4- Tawakol Masod in el-Dekhala
3-Suez
1-The MB’s nominee in Suez constituency, Saad Khalifa, will vie for reelection against three candidates; an independent, 5763 votes, the NDP candidate, 2181 votes, and al-Tagamoa Party’s nominee, 2833 votes.
2-Abas Abdel Aziz in al-Arbain
4-Port Said
1-Ahmed el-Kholany in Port Fo’d
2- Akram el-Shar in el-Arab, 9456 votes
5-el-Behaira
1-Gamal Shalan in el-Mahmmudia
2-Ahmed Abu Barka in Kom Hamada
3-Muhammad Shatat in Wady el-Natron
4-Muhammad el-Gazar in Itawy el-Barod
5-Zakaria el-Ganany in Kafer el-Dawar
6-Ragab Damesh in Abu Homos
7-Abdel Hameed Zaglol in Idko
8-Khaled Saad in Shobrakhet
6-el-Fayoum
1-Kamal Nur el-Deen in Bander el-Fayoum, 11206 votes
2-Mustafa Ali in Bander el-Fayoum, 16853 votes
3-Hassen Yussef in Abshwy
4- al-Ahmady Kasem in Sensor
5- Ahmed Soltan in Esta City
7- Qalubiya
1-Abdul Fattah Hassen in Shbeen el-Kanater constituency
2-Muhssen Rady in Banha
3-Abdullah Elaoa in el-Khanka
4-Nasser el-Hafy in el-Kanater el-Khiria
5-Taymur Abdel Gany in Kafer Shokr, 25500 votes
6-Gamal Shehata in Shbra el-Kama
7-Ahmed Mahmmud in Qalub
8- Muhammad Abdel Hameed in Tokh
8- Qina
1-Hesham el-Qady in Quos
9-Ismalia
1-Ibrahem el-Gafary in Qanter Garb
Meanwhile, five candidates of the Moslem brotherhood fell.
1-Abdel Qawy el-Sissy in Nahty, el-Garbia governorate
2-Mahmmud Yussef Abdel Reheem in Kaft, Qina
3-Muhammad Heshmat, was deliberately fallen, in Damanhor, el-Behaira
4- Abdel Hameed Shokr in el-Dologat, el-Behaira
5-el-Said el-Dosoq in Barma, el-Garbia
However, the vote was marred by some contraventions:
1- Violence and thuggery in el-Behaira and Alex, for example
2- Negative impartiality of police that availed the National Democratic Party
3- Ballot-rigging such as what happened in Damanhor City.